Projekt BPL – studium wykonalności
Opracowanie studium wykonalności projektów Programów Strategicznych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa w obszarze „Rodzina bezzałogowych platform lądowych (BPL) do zastosowań w systemach bezpieczeństwa i obronności państwa”.
W celu określenia kierunków rozwoju lądowych platform bezzałogowych oraz ukierunkowania prac badawczo-rozwojowych w tym obszarze w MON podjęte zostały działania analityczne i koordynacyjne. Pierwszym etapem było opracowanie raportu „Stan wiedzy i zapotrzebowania Sił Zbrojnych RP na bezzałogowe platformy naziemne”. Raport powstał w wyniku badań ankietowych i wywiadów przeprowadzonych w 2011 r. w wytypowanych jednostkach wojskowych. Celem badań było poznanie poglądów i zdefiniowanie potrzeb Sił Zbrojnych RP w zakresie wprowadzania bezzałogowych platform lądowych (BPL), zwanych również robotami, oraz określenie wymagań i preferencji potencjalnych użytkowników końcowych.
Zaproponowano budowę, w ramach Programu Strategicznego, zunifikowanej rodziny bezzałogowych platform lądowych w następujących wersjach:
- inżynieryjno-rozpoznawcza,
- inżynieryjno-patrolowa,
- inżynieryjno-interwencyjna,
- rozpoznawcza,
- dozorująca,
- logistyczna.
Wyżej wymienione bezzałogowe platformy lądowe podzielone zostały na następujące klasy wagowe:
- plecakowa (15 kg),
- przenośna (75 kg),
- lekka miejska (300 kg),
- lekka terenowa (300 kg),
- średnia (800 kg),
- ciężka (3000 kg).
W ramach studium wykonalności Programu Strategicznego określono następujące technologie krytyczne, o znaczeniu determinującym powodzenie całego programu i osiągnięcie pożądanych przez gestora zdolności operacyjnych:
- uzyskanie konstrukcji o wysokiej mobilności,
- interfejsy człowiek-maszyna oraz maszyna-maszyna,
- systemy transmisji danych,
- teleoperacja i systemy sterowania,
- rozpoznanie otoczenia,
- rozszerzenie zdolności roboczych manipulatorów,
- autonomia działania,
- układy zasilania i napędu.
Okres realizacji: 2012–2013