04-12-2023

Horizon4Poland’23 – wiedza i praktyka

W dniach  21–22 listopada 2023 r. w Warszawie odbył się największy polski event matchmakingowy – Horizon4Poland’23. Został on zorganizowany przez sieć Branżowych Punktów Kontaktowych, z których jeden tworzy Łukasiewicz – PIAP.

 

W 2022 r. zainaugurował działalność Branżowy Punkt Kontaktowy Przemysł 4.0, którego liderem jest Łukasiewicz – PIAP. Celem jest wsparcie naukowców i przedsiębiorców z branży przemysłowej w pozyskiwaniu finansowania na innowacyjne badania i wdrażanie nowatorskich technologii z programu Horyzont Europa.

W drugiej połowie listopada odbyła się druga edycja Horizon4Poland, łączącego polskie podmioty – firmy, przedsiębiorstwa, klastry, instytucje naukowo-badawcze – z zagranicznymi partnerami.  Dwa dni pełne ludzi, spotkań i możliwości nawiązania współpracy – tak można w skrócie podsumować tegoroczną edycję wydarzenia.

Pierwszy dzień dla Branżowego Punktu Kontaktowego Przemysł 4.0 stał pod znakiem fotoniki. Wraz z Partnerstwem Europejskim Photonics21 Łukasiewicz – PIAP zorganizował sesje Breakout Session i Round Tables. Eksperci dyskutowali m.in. o tym, jak i czemu warto zaangażować się w partnerstwo Photonics21, jak można wspierać rozwój innowacji fotonicznych na przykładach Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki i Lithuanian Laser Association, a także jak PhotonHub Europe pomaga wdrażać rozwiązania z dziedziny fotoniki.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również stoły tematyczne, przy których uczestnicy mogli porozmawiać z ekspertami o laserach jako narzędziach w Przemyśle 4.0 oraz o ofercie współpracy z PhotonHub Europe. Rozmowy te były tak angażujące, że przerodziły się w kilkanaście spotkań one-on-one w drugim dniu wydarzenia. Tego dnia odbyło się też kilka spotkań z ekspertami z Branżowego Punktu Kontaktowego Przemysł 4.0, dzięki którym udało się pozyskać potencjalnych partnerów dla polskich przedsiębiorców. Drugiego dnia odbyła się również sesja prowadzona ekspertkę Łukasiewicz – PIAP Paulinę Jasińską-Zielińską. podczas której można było wysłuchać m.in. prezentacji firmy Fluence, współpracującej z Branżowym Punktem Kontaktowym Przemysł 4.0.

Podczas wydarzenia na stoisku Łukasiewicz – PIAP obecni byli również reprezentacji EIT Manufacturing Hub Poland oraz przedstawiciele EIT Manufacturing, z którymi można było porozmawiać na temat usług oferowanych przez EIT-M i możliwościach dołączenia do partnerstwa. EIT to niezależny organ Unii Europejskiej, powołany w celu umożliwienia przekształcania najlepszych innowacyjnych pomysłów w produkty i usługi, które będą rozwijane w skali europejskiej. EIT – Manufacturing to jedna ze wspólnot tego partnerstwa, której działania skupiają się na przemyśle. Łukasiewicz – PIAP Jest polskim hubem tej organizacji.